Sunday , November 27 2022

Simona Halep se califica in semifinale la Bucharest Open

simona halep

Simona Halep s-a calificat vineri seara in semifinalele turneului WTA de la Bucuresti.

In sferturi, numarul 5 WTA a obtinut o victorie categorica in fata muntenegrencei Danka Kovinic, scor 6-4, 6-2.

Simona si Danka ne-au oferit un prim set foarte echilibrat pe terenul central improvizat de la Arenele BNR, insa romanca si-a demonstrat clasa atunci cand a rupt echilibrul cu un break, punctul decisiv al primului act.

Setul secund a fost unul mai lejer pentru numarul cinci WTA, Halep reusind breakul inca din game-ul al treilea.

A mai izbutit apoi inca unul, iar Kovinic, favorita 5 la turneul de la Bucuresti, n-a mai avut replica.

Ceva mai mult de o ora a stat Simona pe teren vineri seara si pare ca va avea o misiune usoara si in semifinale.

In duelul pentru ultimul act de la Bucharest Open, Halep o va intalni pe americanca Vania King, numarul 144 WTA

VIDEO. Golul lui Messi în poarta Mexicului, filmat de sus

Aflată cu spatele la zid după înfrângerea cu Arabia Saudită, echipa Argentinei a învins sâmbătă …