Simona Halep se califica in optimile de finala la Australian Open

halep

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Australian Open, dupa ce a invins-o in doua seturi pe americanca Bethanie Mattek-Sands, scor 6-4, 7-5.

Sportiva noastra a avut o evolutie fara satralucire in fata jucatoarei in varsta de 29 de ani, dar chiar si asa a acces in optimi.

In primul set, Mattek-Sands a reusit sa se tina dupa Simona doar pana la 3-3, iar apoi Halep si-a impus ritmul si a castigat cu 6-4.

In schimb, setul secund a avut o desfasurare mult mai spectaculoasa. Halep a condus cu 5-1, dar americanca a revenit incredibil si a egalat la cinci.

Totusi, Halep a lovit in cel mai important moment, a facut break imediat si a luat setul secund cu 7-5.

In optimile de finala, Simona Halep o va intalni pe Yanina Wickmayer (locul 80 WTA).

Anul trecut, Simona Halep a ajuns pana in sferturile de finala de la Australian Open.

Pentru parcursul de pana acum, Simona Halep si-a asigurat 240 de puncte in clasamentul WTA.