Simona Halep se califica in optimi la Indian Wells dupa o victorie clara

halep5

Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la Indian Wells dupa ce a invins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova (locul 32 WTA), scor 6-2, 6-4.

Dupa victoria facila din primul meci, cu Vania King, Simona Halep a avut un nou start in forta si nu i-a permis rusoaicei sa se tina prea mult timp dupa ea.

De la scorul de 2-2, Simona Halep s-a desprins, a castigat inca patru game-uri consecutive si a luat primul set cu 6-2, in doar 26 de minute.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, cele doua sportive au mers cap la cap pana la 5-4, dar Simona a incheiat meciul ca o mare jucatoare, cu un break.

In turul urmator, Simona Halep o va intalni pe Barbora Strycova, ocupanta locului 37 in clasamentul mondial. Scorul intalnirilor directe este egal, 1-1.

Partida dintre Simona si Strycova se va disputa marti seara sau miercuri dimineata, la o ora ce va fi stabilita ulterior de organizatori.

Daca va trece de Strycova, Simona ar putea avea sansa unui duel cu Serena Williams in sferturile de finala.

Anul trecut, Simona Halep a castigat turneul de la Indian Wells, acesta fiind cel mai important trofeu din cariera sa.