Tuesday , March 19 2024

Simona Halep se califică în finala de la Roma. Victorie in trei seturi cu Garbine Muguruza

secretarasite

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roma după ce a învins-o pe Garbine Muguruza în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-4.

Simona și-a asumat multe riscuri, deși a avut în față o adversară foarte puternică, a încercat lovituri câștigătoare și a trimis mereu lung și puternic, în așa fel încât să o țină sub presiune pe Muguruza.

Primul set a fost la discreția Simonei, care s-a distanțat rapid la 4-1, iar apoi a câștigat setul cu 6-3.

Muguruza a acuzat dureri lombare după ce a pierdut primul set, dar apoi a continuat meciul.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar Simona a făcut 4-2 și părea că e foarte aproape de finală, insa nivelul ei de joc a scazut, iar Muguruza a luat patru game-uri la rând și a dus meciul în decisiv.
În setul decisiv, Simona a trecut peste probleme, a început in forță și a făcut 5-1, dar apoi a urmat un nou moment de cădere. Totuși, Simona a incheiat meciul cu un break, iberica facand dubla greseala la minge de meci pentru Halep.
Este a treia calificare in finala de la Roma pentru Simona, celelalte doua pierzandu-le in fata Elinei Svitolina.
În cealaltă semifinală se întâlnesc Marketa Vondrousova și Karolina Pliskova, duminică de la ora 17:00.
Finala turneului de la Roma e programată luni, la ora 15:30.
Pentru calificarea în finala de la Roma, Simona și-a asigurat un cec in valoare de 150 de mii de euro. Victoria din finală i-ar aduce 205.190 de euro.

Iubitul Arynei Sabalenka, fost hocheist de performanță, a murit la 42 de ani. El ar fi fost ucis la Miami

Belarusul Konstantin Koltsov, fost jucător profesionist de hochei pe gheață și iubit al jucătoarei de …