Thursday , April 18 2024

Simona Halep s-a retras din turneul de la Sankt Petersburg

halep3

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, principala favorită, s-a retras vineri din turneul WTA de la Sankt Petersburg, dotat cu premii totale de 710.900 dolari, înaintea meciului din sferturile de finală, cu rusoaica Natalia Vihlianţeva.

Potrivit organizatorilor, motivul retragerii este o ”accidentare la genunchi”.

Problemele medicale continuă să perturbe acest debut de sezon al Simonei Halep, numărul patru mondial, care a fost eliminată în optimi la primul său turneu din 2017, la Shenzhen, şi a pierdut în primul tur la Australian Open, eşecuri pe care le-a pus şi pe seama faptului că nu a evoluat la o capacitate fizică normală.

La Sankt Petersburg, Halep a intrat direct în turul a doilea, fază în care a învins-o pe croata Ana Konjuh cu 6-4, 7-6 (2).

În aceste condiţii, Simona Halep a devenit incertă pentru meciul de Fed Cup cu Belgia, care este programat pe 11 şi 12 ianuarie, la Sala Polivalentă din Bucureşti, în primul tur al Grupei Mondiale II.