Simona Halep s-a calificat superb in turul III la US Open

halep1

Simona Halep a dispus, in turul II al US Open, de slovaca Jana Cepelova (21 de ani, locul 65 WTA), in doua seturi, 6-2, 6-1, in mai putin de o ora de joc.

Simona a intrat mai greu in joc, fiind condusa cu 2-0 in primul set, ca urmare a erorilor nefortate. A urmat o serie de 6 game-uri la rand castigate, in care s-au remarcat punctele facute de romanca cu serviciul al II-lea.

Setul al doilea n-a avut istorie, Halep, facandu-si jocul si reusind, tot meciul, 5 asi.

Dupa aceasta victorie, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 105.090 de dolari si 90 de puncte in ierarhia WTA.

In turul urmator, numarul 2 mondial va da piept cu invingatoarea partidei dintre Mirjana Lucic (Croatia) si Shahar Peer (Israel).