Thursday , April 18 2024

Simona Halep s-a calificat in turul II la Australian Open

halep

Simona Halep s-a calificat luni dimineata in turul II al turneului de Grand Slam de la Australian Open.

In runda inaugurala, tenismena noastra a invins-o pe italianca Karin Knapp (locul 51 in clasamentul WTA) in doua seturi, scor 6-3, 6-2.

Sportiva noastra a inceput mai ezitant partida, iar italianca a reusit un break, insa a fost doar un foc de paie. Simona a facut rebreak si si-a adjudecat primul set fara emotii.

Cam la fel s-au desfasurat evenimentele si in setul II. Un inceput mai bun al italiencei, dar diferenta de valoare dintre cele doua sportiva si-a spus cuvantul.

O victorie facila pentru Simona impotriva unei italience bataioase, la capatul unui joc care a durat o ora si 27 de minute.

Din pacate, in turul doi al turneului de la Melbourne nu vom avea un duel 100% romanesc, Alexandra Dulgherul fiind eliminata de Jarmila Gajdosova, scor 3-6, 4-6.

Astfel, adversara Simonei in runda urmatoare va fi Jarmila Gajdosova, o jucatoare nascuta in Slovacia, dar care reprezinta Australia. Aceasta are 27 de ani si ocupa locul 62 in ierarhia WTA.

Cel mai probabil, partida dintre cele doua va avea loc miercuri dimineata.

Simona Halep si Jarmila Gajdosova nu s-au mai intalnit pana acum.