Simona Halep s-a calificat în finala la Praga, după ce-a învins-o în semifinale pe Irina Begu

Simona Halep s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Praga.

Ocupanta locului 2 în clasamentul WTA a trecut în semifinalele competitiei de Irina Begu, în două seturi, scor 7-6 (2), 6-3, după un meci care a durat o oră si 30 de minute.

În ultimul act, Simona o va întâlni, duminică, pe belgianca Elise Mertens.

Mai puțin de trei ore de odihnă a avut Irina Begu între jocul din sferturi și confruntarea din semifinale, iar asta s-a resimțit din plin în setul doi al întâlnirii.

Cu toate acestea, Irina a făcut un meci bun și a pus-o des în dificultate pe Simona.
Jucătoarea aflată pe locul 82 în clasamentul WTA a fost foarte aproape să câștige primul set, servind chiar de două ori pentru a se impune. Simona a rezistat și s-a impus în cele din urmă la tie-break.

În setul doi, Irina a acuzat ceva probleme cu bășicile din palmă, dar și o stare de oboseală, iar Simona a acces în ultimul act al turneului cu o victorie în două seturi.

Acolo, Simona va da peste Elise Mertens, pe care a mai întâlnit-o de patru ori până acum și a învins-o de trei ori, ultima oară chiar anul acesta la Australian Open.

Finala turneului de la Praga va avea loc duminica după-amiază.