Simona Halep o invinge pe Suarez Navarro si se califica in sferturi la US Open

halep

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la US Open dupa ce a invins-o pe Carla Suarez-Navarro (12 WTA), scor 6-2, 7-5, la capatul unui meci in care a demonstrat ca este intr-o forma excelenta.

Pentru sportiva noastra urmeaza acum un posibil duel cu americanca Serena Williams.

Simona a avut un start extraordinar de partida, a condus cu 4-0 si nu i-a dat nicio sansa jucatoarei din Spania. Sportiva noastra a luptat pana la ultima picatura si a gasit de fiecare data puterea de a trece chiar si peste momentele mai dificile.

Suarez-Navarro s-a apropiat la 2-4, a avut serviciul, dar Simona a revenit superb cu un break, iar apoi a inchis setul fara probleme.

In actul secund, Simona a fost de asemenea prima jucatoare ce a reusit un break. Iberica a marit ritmul, jocul a fost ceva mai echilibrat, dar chiar si asa valoarea Simonei si-a spus cuvantul.

Pentru Simona, aceasta a fost a sasea victorie in 11 partide cu jucatoarea din Spania.

In sferturile de finala, Simona se va duela cu invingatoarea dintre Serena Williams si Yaroslava Shvedova.

Confruntarea din sferturi se va disputa cel mai probabil in noaptea de marti spre miercuri, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata.

Calificarea in sferturile de finala ii asigura Simonei un cec in valoare de 450 de mii de dolari.

Anul trecut, Simona a ajuns pana in semifinale la US Open, fiind invinsa de Flavia Pennetta.