Tuesday , April 23 2024

SIMONA HALEP, CALIFICATA IN FINALA LA ROLAND GARROS

halep2

Simona Halep (4WTA si favorita nr. 4) a castigat semifinala de la Roland Garros, invingand-o pe nemtoaica Andrea Petkovici (nr. 28 WTA) in doua seturi, la tiebreak: 6-2, 7-6.

Simona Halep a incheiat primul set din semifinala de la Roland Garros in 28 de minute, cu 6-2, in fata nemtoaicei Andrea Petkovici. Romanca a condus tot setul, detinand controlul printr-un joc echilibrat si calm.

In setul al II-lea, in schimb, Simona a intrat mai greu in joc, permitandu-i adversarei sa-si faca jocul agresiv, nemtoaica avand mereu un game in avantaj, pana la 6-6.

In tiebreak, Halep a avut avantaj la 4-1, apoi a inchis meciul la 7-4.

De remarcat ca, pe tot parcursul acestui turneu de Grand Slam, jucatoarea noastra nu a cedat niciun set, adjudecandu-si toate meciurile in doua seturi.

In finala de la Paris, programata sambata, Simona o va intalni pe maria Sarapova (8 WTA), care a dispus in semifinala de Eugenie Bouchard.

Calificarea in finala o aduce pe romanca, incepand de luni, pe locul 3 mondial, indiferent de rezultatul finalei.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …