Thursday , April 18 2024

Simona Halep, invinsa de Serena Williams in finala de la Cincinnati

halep-williams

Serena Williams s-a impus in marea finala WTA de la Cincinnati, in cunoscutul turneu Masters Series, dupa o partida in care a invins-o pe Simona Halep, scor 6-3, 7-6.

Simona a inceput bine jocul, a fost agresiva, a pus presiune pe Serena, pe serviciul acesteia in special si acest lucru s-a vazut rapid pe tabela.

Romanca a condus cu 3-1, insa de aici firul s-a rupt. Sportiva din SUA si-a ridicat mult nivelul si a facut 5 puncte la rand in acest set, castigand deci prima mansa cu 6-3.

Setul 2 a inceput din nou bine pentru romanca, ea avand 1-0. Serena a continuat sa joace foarte bine si a facut un nou break rapid, la scorul de 1-1. Simona Halep a stat bine insa pe plan mental, a revenit si a facut un rebreak rapid, egaland la 2. De atunci s-a mers cap la cap, pana la 6-6, de unde s-a ajuns in tiebreak.