Friday , April 19 2024

Simona Halep, infranta dramatic de Venus Williams, in optimi, la Tokyo

simona-halep

Simona Halep s-a oprit in optimile de finala le turneului de la Tokyo, dotat cu premii totale in valoare de 2,3 milioane de dolari, dupa ce a fost infranta in mod dramatic de americanca Venus Williams, scor 6-4, 5-7, 3-6.

Romanca a avut un start foarte bun in meciul de la Tokyo, iar in primul set a reusit sa faca extrem de rapid 5-1. A urmat insa o cadere usoara, din care si-a revenit si a luat primul set cu 6-4.

Setul doi a fost extrem de spectaculos, cu numeroase break-uri din partea ambelor jucatoare. Halep a cedat totusi pe final, iar Williams a trimis meciul in decisiv dupa ce a castigat cu 7-5 actul secund.

Desi a intrat intr-un con de umbra, ocupand doar locul 63 in clasamentul mondial, Venus Williams a reusit sa produca surpriza in turul precedent de la Tokyo, printr-o victorie in fata Victoriei Azarenka.

In setul decisiv, romanca a inceput din nou bine, printr-un break, insa apoi a cedat, iar americanca s-a desprins si a castigat setul cu 6-4.