Simona Halep face istorie in tenisul romanesc: Prima romanca pe locul 4 mondial

simona-halep

Simona Halep va urca, luni, în premieră pentru o româncă, pe locul 4 în clasamentul WTA, după ce jucătoarea cehă Petra Kvitova, nr. 5 pe lista favoritelor și nr. 6 mondial, a fost eliminată în turul secund al turneului feminin de la Roma.

Petra Kvitova a fost învinsă, în trei seturi, 7-6 (8/6), 5-7, 6-3, de chinezoaica Zhang Shuai, la turneul dotat cu premii în valoare de 2.120.000 euro.

Simona Halep, care va debuta, miercuri, la Roma, în turul secund, împotriva americancei Madison Keys, va urca în ierarhia mondială pe 4, în locul belarusei Victoria Azarenka, care nu participă la turneul din capitala Italiei.

Într-o altă partidă, din turul secund, chinezoaica Li Na, cap de serie nr. 2, a dispus cu 6-1, 6-4 de australianca Casey Dellacqua, calificându-se în optimile de finală ale competiției.