Simona Halep, eliminata de la Birmingham dupa o cadere incredibila

19/06/15 ora:4:28pm

halepSimona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Birmingham de Kristina Mladenovici (locul 43 WTA), la capatul unui meci incredibil, castigat de frantuzoaica cu scorul 2-6, 6-0, 7-6 (4).

In cel de-al optulea sfert de finala disputat in acest an, Simona a inceput perfect meciul cu Kristina Mladenovici, adversara care o invinsese in singura intalnire directa de pana acum, dar a cedat incredibil.

Simona a servit perfect, a fost extrem de agresiva si nu i-a dat mari sanse lui Mladenovici, reusind sa castige primul set cu 6-2 in doar 28 de minute.

A intervenit insa relaxarea dupa un start foarte bun, un fenomen cu care Simona Halep ne obisnuise si in trecut, insa niciodata la acest nivel.

Sportiva noastra a cedat setul secund in doar 24 de minute cu 0-6, iar in multe momente a parut ca isi doreste practic sa ajunga cat mai rapid in decisiv pentru a se revansa.

In ultimul act, Simona a reusit sa echilibreze jocul, in special pe propriul serviciu, in timp ce Mladenovici impresiona prin acuratete si agresivitate.

Decisivul a fost astfel foarte echilibrat, cu momente dramatice in care Simona a reusit sa revina superb de la 3-5 si sa duca meciul la tie-break, unde a fost infranta.

In penultimul act al competitiei, Mladenovici o va intalni pe Karolina Pliskova din Cehia.

Pentru parcursul de la Birmingham, Simona Halep va primi un cec in valoare de 16.725 de dolari si 100 de puncte WTA.