Thursday , September 29 2022

Simona Halep, calificata in semifinale la Miami

halep

Simona Halep s-a calificat, joi dimineata, in semifinalele turneului WTA de la Miami.
In sferturi, numarul trei mondial a trecut de localnica Sloane Stephens, pe care a invins-o in doua seturi, scor 6-1, 7-5.
Pe Simona o asteapta o semifinala de vis, cu cea mai buna jucatoare din lume, Serena Williams.
Intalnirea cu “noua Serena Williams”, asa cum este poreclita de ceva timp Sloane Stephens a inceput cumva neasteptat pentru toata lumea.
Simona a dominat autoritar primul set, evoluand aproape perfect si reusind sa se impuna cu un categoric 6-1.
Setul al doilea a inceput la fel, Halep avand la un moment dat 3-0 si un avantaj de doua breakuri. Insa in acel moment ceva s-a schimbat si sportiva noastra a cedat initiativa.
Sloane a reusit patru game-uri consecutive si a preluat conducerea, insa “Halepeno” si-a revenit la timp. A egalat la 5, apoi a facut breakul pentru ca in cele din urma sa castige setul si meciul.
Prezenta pe teren o ora si 15 minute, Simona ar trebui sa fie mai proaspata decat Serena, care a avut nevoie de trei seturi disputate pentru a trece de Sabine Lisicki.

20 de tineri de la Liceul cu Program Sportiv Suceava se alătură proiectului ”Rugby pentru toți”

Aceștia se vor bucura de toate beneficiile celorlalți tineri din program, și anume ateliere de …