Simona Halep, calificata in semifinale la Miami

halep

Simona Halep s-a calificat, joi dimineata, in semifinalele turneului WTA de la Miami.
In sferturi, numarul trei mondial a trecut de localnica Sloane Stephens, pe care a invins-o in doua seturi, scor 6-1, 7-5.
Pe Simona o asteapta o semifinala de vis, cu cea mai buna jucatoare din lume, Serena Williams.
Intalnirea cu “noua Serena Williams”, asa cum este poreclita de ceva timp Sloane Stephens a inceput cumva neasteptat pentru toata lumea.
Simona a dominat autoritar primul set, evoluand aproape perfect si reusind sa se impuna cu un categoric 6-1.
Setul al doilea a inceput la fel, Halep avand la un moment dat 3-0 si un avantaj de doua breakuri. Insa in acel moment ceva s-a schimbat si sportiva noastra a cedat initiativa.
Sloane a reusit patru game-uri consecutive si a preluat conducerea, insa “Halepeno” si-a revenit la timp. A egalat la 5, apoi a facut breakul pentru ca in cele din urma sa castige setul si meciul.
Prezenta pe teren o ora si 15 minute, Simona ar trebui sa fie mai proaspata decat Serena, care a avut nevoie de trei seturi disputate pentru a trece de Sabine Lisicki.