Friday , April 19 2024

SIMONA HALEP – ALEKSANDRA KRUNIC 6-2, 6-4. Simona Halep s-a calificat în sferturi la Bucureşti

halep

SIMONA HALEP şi Monica Niculescu sunt singurele românce rămase în concurs în turneul WTA BRD Bucharest Open. Simona Halep a obţinut calificarea în sferturile de finală după 6-2, 6-4 cu jucătoarea sârbă Aleksandra Krunic.

Simona Halep a câştigat în 71 de minute meciul din optimile de finală, jucat joi împotriva sârboaicei Aleksandra Krunic. Principală favorită a turneului de la Bucureşti, SIMONA HALEP n-a avut probleme în a se califica, încheind primul set după doar 28 de minute de joc. În schimb, setul al doilea a fost pigmentat cu şapte break-uri consecutive.

În turul următor, vineri, SIMONA HALEP o va întîlni pe jucătoarea spaniolă Lara Arruabarrena, pe care compatrioata noastră a mai învins-o de două ori până acum, la Hobart în 2013 şi anul acesta la Madrid.

SIMONA HALEP şi-a asigurat un cec de 5.900 dolari şi 60 puncte WTA.