Simona Halep a spulberat-o pe Alexandra Dulgheru si s-a calificat in semifinale la Roma

halep

Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Roma dupa ce a invins-o pe Alexandra Dulgheru, scor 6-1, 6-0, la capatul unui meci fara istoric.

Alexandra Dulgheru s-a putut tine dupa Simona Halep doar pentru cateva minute. Dupa ce a reusit sa egaleze la unu in primul set, Dulgheru a evoluat foarte slab, iar Simona nu a iertat-o.

Simona a avut un joc perfect si a castigat toate game-urile pana la finalul partidei.

In cea mai lejera victorie din ultima perioada, Simona s-a impus in mai putin de o ora si s-a calificat in semifinale.

Pentru parcursul de la Roma, Alexandra Dulgheru va primi un cec in valoare de 46 de mii de euro si 190 de puncte WTA.

In urma acestui rezultat, Dulgheru va urca 22 de locuri in clasamentul WTA, pana pe pozitia a 50-a.

In schimb, Simona Halep si-a asigurat 99.870 de euro si 350 de puncte WTA.

In semifinala de sambata, Simona Halep o va intalni pe castigatoarea disputei dintre Petra Kvitova si Carla Suarez Navarro.