Simona Halep a ramas “repetenta”. Ce nota a primit sportiva noastra

halep5

Australian Open s-a incheiat cu o mare surpriza dupa ce Angelique Kerber a invins-o pe Serena Williams in finala, insa un rezultat si mai neasteptat a fost eliminarea Simonei Halep inca din primul tur de o jucatoare aflata in afara top 100 mondial.

La finalul turneului de Grand Slam, jurnalistii italieni de la Ubitennis au oferit, ca de obicei, notele pentru cele mai importante jucatoare.

Simona Halep a fost considerata marea dezamagire a turneului si a primit cea mai mica nota dintre toate jucatoarele: nota 3.

Venus Williams, Petra Kvitova, Karolina Pliskova si Garbine Muguruza au primit nota 4.5, Maria Sharapova nota 6.5, iar Aga Radwanska nota 7.

Serena Williams a primit nota 9 pentru parcursul pana in finala si nota 4 pentru evolutia din ultimul act, in timp ce Angelique Kerber a luat nota 10.

De asemenea, jurnalistii americani de la Bleacher Report i-au oferit cel mai mic calificativ Simonei Halep, D, pentru evolutia de la Australian Open.