Simona Halep a debutat cu dreptul pe iarba, la Birmingham

halep5

Simona Halep s-a calificat fara probleme marti in optimile de finala ale turneului de la Birmingham.

Tenismena noastra a invins-o in turul II pe Naomi Broady (locul 207 WTA) in doua seturi, scor 6-4, 6-1.

O ora si 10 minute a durat partida, iar Simona, care a intrat in turneu direct in aceasta runda, a intampinat probleme doar in primul set. In cel de-al doilea, jucatoarea aflata pe locul 3 in ierarhiaWTA a surclasat-o fara probleme pe bataioasa Broady.

A fost prima intalnire directa intre cele doua tenismene. Pentru Simona a fost primul meci pe iarba in acest sezon, de unde, probabil, si startul mai greoi al partidei. Adversara ei britanica a mai jucat pe iarba, iar in meciul anterior a servit nu mai putin de 12 asi, asemeni Serenei.

Dupa calificarea in optimi, sportiva romanca si-a asigurat un cec in valoare de 4.440 de dolari si 30 de puncte in clasamentul WTA.

In optimi, Simona o va intalni, cel mai probabil joi, pe castigatoarea partidei dintre frantuzoaica Caroline Garcia si cehoaica Klara Koukalova.