Sevilla a câştigat UEFA Europa League după 3-1 în finală cu Liverpool

europa league

FC Sevilla a câştigat, miercuri, finala UEFA Europa League, după ce a trecut cu 3-1 de Liverpool, deşi era condusă la pauză cu 1-0. Ca urmare a acestui succes, Sevilla va juca în sezonul viitor în Champions League.

Liverpool a deschis scorul în minutul 35, prin Sturridge şi a avut apoi un gol anulat al lui Lovren. Sevilla a revenit după pauză şi a marcat de trei ori, prin Gameiro, în minutul 46, şi Coke, în minutele 63 şi 70. Meciul s-a jucat la Basel (Elveţia).
Aceasta e al cincilea trofeu Europa League câștigat de Sevilla în istoria sa şi al treilea consecutiv (2005-2006, 2006-2007, 2013-2014, 2014-2015 și 2015-2016). Liverpool a bifat astăzi prima finală de cupă europeană din 2007 încoace, atunci când a pierdut finala Champions League în fața lui Milan, și are trei trofee Europa League.

Liverpool: Mignolet – Clyne, Lovern, Toure, Moreno – Milner, Can – Lallana, Firmino, Coutinho – Sturrdige. Rezerve: Ward, Skrtel, Lucas Leiva, Origi, Henderson, Benteke, Allen.

Sevilla: Soria – Mariano, Rami, Carrico, Escudero Palomo – Krychowiak, N’Zonzi – Coke, Banega, Vitolo – Gameiro. Rezerve: Rico, Pareja, Llorente, Konoplyanka, Kolodziejczak, Iborra, Cristoforo.