Serena Williams a spulberat-o pe Sharapova la Australian Open

Serena Williams s-a calificat in semifinalele Australian Open dupa ce a spulberat-o in sferturi pe marea rivala Maria Sharapova.

serena

A fost un nou duel fara istoric, liderul clasamentului WTA impunandu-se in doua seturi, scor 6-4, 6-1.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat, diferenta fiind facuta dupa 55 de minute in game-ul zece, atunci cand Sharapova, condusa cu scorul de 5-4, n-a mai reusit sa isi faca serviciul si a cedat.

Actul secund insa a fost unul in care Serena a zburdat pe teren, s-a distantat rapid la un neverosimil 5-0, pentru a se impune apoi fara niciun fel de emotie, calificandu-se in semifinale.

In pauza dintre cele doua seturi, Serena a apelat la echipa medicala, insa nu a solicitat si time-out-ul medical la care avea dreptul.

Serena Williams obtine astfel victoria cu numarul 19 din istoria duelurilor directe cu Sharapova, rusoaica ajungand la 11 ani fara succes in fata americancei.

In semifinalele Australian Open, Serena Williams va da peste una dintre cele mai bune jucatoare din ultimele luni, este vorba despre poloneza Agnieszka Radwanska.