Selectionata suceveana de juniori sub 16 ani, prima victorie in campionat

N echipa condus\ de Bogdan Grosu s-a impus miercuri, cu scorul de 3-2 (1-1) `n fa]a selec]ionatei jude]ului Boto[ani, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a III-a n golurile forma]iei sucevene au fost marcate de Pl\cint\ [i Lu]ac, ultimul reu[ind o dubl\ `n partida de pe stadionul “Nada Florilor” n “ne-am jucat cu ocaziile tot meciul [i de aceea am c=[tigat destul de greu”, a spus selec]ionerul sucevean

Reprezentativa jude]ului Suceava a spart ghea]a `n Campionatul Na]ional al selec]ionatele de juniori sub 16 ani. Dup\ cele dou\ `nfr=ngeri la scor suferite `n debutul sezonului, echipa preg\tit\ de Bogdan Grosu s-a impus miercuri dup\-amiaz\, cu scorul de 3-2, `n fa]a selec]ionatei jude]ului Boto[ani, `ntr-un meci desf\[urat pe stadionul “Nada Florilor” din F\lticeni [i care a contat pentru etapa a III-a a campionatului.
Aflat\ la prima apari]ie pe teren propriu, forma]ia sucevean\ a `nceput `n for]\ `nt=lnirea contra boto[\nenilor, reu[ind s\ deschid\ scorul `nc\ din minutul 2, c=nd Pl\cint\ a reluat `n plas\ o centrare venit\ de pe partea dreapt\. Pu[tii lui Bogdan Grosu s-au stins `ns\ repede, iar `n minutul 27, oaspe]ii au egalat situa]ia de pe tabel\, stabilind totodat\ [i scorul pauzei, 1-1. Mai mult, la primul atac purtat `n repriza secund\, boto[\nenii reu[esc s\ treac\ `n avantaj, scor 1-2. Gazdele nu au predat `ns\ armele, iar `n minutul 60, Lu]ac avea s\ restabileasca egalitatea la 2-2, dup\ o respingere gre[it\ a portarului advers. Oaspe]ii au gafat din nou `n minutul 80, c=nd acela[i Lu]ac a profitat de o b=lbaial\ a defensivei boto[\nene [i a stabilit scorul final la 3-2 cu un [ut imparabil din afara careului.
La finalul jocului, selec]ionerul sucevean Bogdan Grosu [i-a felicitat juc\torii pentru efortul depus [i pentru victorie ob]inut\ `n compania boto[\nenilor. “Ne-am jucat cu ocaziile tot meciul [i de aceea am c=[tigat destul de greu. Av=nd `n vedere c\ echipa abia `ncepe s\ se omogenizeze, consider c\ am f\cut totu[I o partid\ destul de buna, motiv pentru care ]in s\-i felicit pe juc\tori pentru efortul depus [i pentru dorin]a de victorie”, a spus Bogdan Grosu.
Selec]ionata sucevean\ a `nceput meciul cu urm\torul unsprezece: Puianu – Munteanu, Siminicariu, Radu, Strugariu, Mateiciuc, Gorea, Tudose, Pl\cint\, Lu]ac, Costan.
~n etapa viitoare, echipa lui Bogdan Grosu se va deplasa `n fieful selec]ionatei jude]ului Neam], `ntr-un meci programat mar]i, 12 octombrie, cu `ncepere de la orele 15.00. (D\nu] CHIDOVE})