Sebastian Vettel este noul campion mondial la Formula 1

Pilotul echipei Red Bull a câştigat Marele Premiu al Emiratelor Arabe Unite, desfăşurat duminică, pe circuitul de la Abu Dhabi.

Pilotul german Sebastian Vettel (Red Bull) este noul campion mondial în Formula 1, după ce s-a impus în Marele Premiu de la Abu Dhabi.

Lider în clasamentul piloţilor înaintea ultimei etape, spaniolul Fernando Alonso a încheiat cursa de la Abu Dhabi doar pe locul 7, scăpând printre degete al treilea titlu mondial din carieră.

În clasamentul final al cursei, Vettel a fost urmat de Hamilton, Button, Rosberg, Kubica, Petrov, Alonso, Webber, Alguersuari şi Massa.

În clasamentul final al piloţilor, Vettel a acumulat 256 de puncte, patru mai multe decât Alonso. Pe locul trei a încheiat sezonul Mark Webber (242 de puncte).

La constructori, titlul mondial a fost câştigat încă din penultima etapă de Red Bull, care a acumulat 498 de puncte. Pe locul doi s-a clasat McLaren (454 de puncte), iar pe trei Ferrari (396 de puncte).