Thursday , April 25 2024

Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Indiei

Pilotul echipei Red Bull Sebastian Vettel a câştigat, duminică, prima ediţie a Marelui Premiu al Indiei, antepenultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, germanul fiind urmat de britanicul Jenson Button, de la McLaren-Mercedes, şi de spaniolul Ferando Alonso, de la Ferrari.
Pe locul patru s-a clasat Mark Webber (Red Bull), în timp ce pe locurile 5 şi 6 s-au situat în ordine Michael Schumacher şi Nico Rosberg (ambii Mercedes GP).

Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) a trecut al şaptelea linia de sosire, Jaime Alguersuari (Toro Rosso) a fost la optulea, Adrian Sutil (Force India) al nouălea, iar Sergio Perez (Sauber) a încheiat cursa indiană pe locul 10.