Şahtior, învinsă rusinos de FC Barcelona, scor 5-1, în sferturile Ligii Campionilor

Duelul antrenorilor Lucescu - Guardiola a fost castigat la scor de tehnicianul echipei catalane

Formaţia Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu şi cu Răzvan Raţ integralist, a fost învinsă, miercuri, pe stadionul Camp Nou, cu scorul de 5-1, de echipa spaniolă FC Barcelona, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Pentru FC Barcelona au marcat Andres Iniesta ‘2, Dani Alves ’24, Gerard Pique ’53, Seydou Keita ’60 şi Xavi Hernandez ’86.

Golul formaţiei Şahtior a fost înscris de Iaroslav Rakiţki ’59.

Răzvan Raţ a primit un cartonaş galben în minutul 51 şi este suspendat pentru meciul retur, de săptămâna viitoare, de la Doneţk.