Rosberg (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Austriei la Formula 1

nico-rosberg

Germanul Nico Rosberg de la Mercedes a câştigat, duminică, Marele Premiu al Austriei, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul lui, Lewis Hamilton (Marea Britanie), şi de finlandezul Valtteri Bottas de la Williams.

Pe locul patru s-a clasat brazilianul Felipe Massa (Williams), plecat din pole-position, spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a fost al cincilea, iar mexicanul Sergio Perez (Force India) a trecut linia de sosire al şaselea.

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes), australianul Daniel Ricciardo (Red Bull), germanul Nico Hulkenberg (Force India) şi finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari).

Cvadruplul campion mondial Sebastian Vettel (Germania/Red Bull) a abandonat.
Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Marii Britanii, va avea loc între 4 şi 6 iulie la Silverstone.

În urma acestor rezultate, clasamentul piloţilor (primele zece locuri) este următorul: