Wednesday , April 17 2024

Romania, invinsa pe final de Franta, in primul meci de la EURO 2016

romania-franta

Nationala de fotbal a Romaniei a debutat cu o infrangere la limita la Campionatul European. “Tricolorii” s-au inclinat in fata Frantei cu scorul de 2-1.

Golul victoriei a fost inscris de francezi pe final, in minutul 89, cu un sut superb reusit de Payet.

Dupa o prima repriza “alba”, scorul a fost deschis de Giroud, in minutul 57, dupa o gafa a lui Tatarusanu.
In minutul 65, romanii au primit penalty, transformat de Bogdan Stancu.

Baietii lui Anghel Iordanescu au inceput partida de pe Stade de France nesperat de bine, Bogdan Stancu sutand violent in Lloris din cinci metri, dupa o centrare foarte buna a lui Stanciu.

Francezii au iesit imediat la joc si au avut si ei doua sanse mari. Mai intai, Giroud a trimis pe langa poarta noastra pentru ca apoi Griezmann sa loveasca bara.

Romania si-a revenit destul de repede dupa foringul gazdelor si a reusit sa echilibreze partida, blocand cele mai multe actiuni ofensive ale adversarilor.

Pana la pauza, francezii au mai avut doua sanse mari prin aceiasi Griezmann, care a sutat putin pe langa poarta, si Giroud, care a trimis cu capul la o palma peste transversala.