Romania, invinsa cu 3-2 de Cehia in sferturile de finala ale Fed Cup

Echipa de Fed Cup a Romaniei a suferit o infrangere dramatica in sferturile de finala ale Fed Cup ,in fata Cehiei.

fed cup

A fost un duel pasionant, intins pe durata a doua zile, Cehia impunandu-se cu scorul de 3-2 dupa meciul decisiv de dublu.

Ziua de duminica a inceput de la scorul de unu la unu, dupa ce Halep a fost invinsa de Pliskova, iar Monica Niculescu a obtinut o victorie superba in fata Petrei Kvitova.

In prima disputa a zilei, Simona a intrat in teren pentru a o infrunta pe Kvitova, dubla castigatoare de la Wimbledon.

Halep a reusit sa se impuna la capatul a doua ore si zece minute de joc, scorul final fiind 6-4, 3-6, 6-3.

Jumatate de ora mai tarziu, a venit randul Monicai Niculescu sa intre pe teren in duelul invingatoarelor din prima zi.

A fost o noua disputa care a tinut publicul cu sufletul la gura, insa, in cele din urma, romanca a fost nevoita sa se recunoasca invinsa, scorul fiind 4-6, 6-4, 3-6.

Romania – Cehia era 2-2 dupa patru meciuri si aproape doua zile de concurs, astfel ca echipa calificata urma sa se decida in meciul de dublu.

Alina Tecsor, capitanul nejucator al Romaniei, a ales sa isi odihneasca vedetele Halep si Niculescu si sa se bazeze pe Mitu si Olaru, in timp ce omologul ei ceh a riscat si a trimis-o in teren pe Pliskova, cea care abia incheiase disputa cu Monica de la simplu.

Pariul cehilor a dat roade, Pliskova si Barbora Strycova impunandu-se fara emotii la dublu, scor 6-2, 6-3.

Cehia, campioana in exercitiu a Fed Cup, se califica astfel cu multe emotii in semifinale, in timp ce Romania va merge la barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala.