Romania, eliminata in optimi la CM de handbal, pierde si calificarile la Olimpiada

Romania a fost eliminată de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Brazilia după ce a pierdut, scor 27-28, meciul cu Croaţia, din optimile de finală ale competiţiei. Partida s-a decis în ultimele patru minute, când România conducea cu 27-25, dar n-a reuşit să mai marcheze. Croatele au facut-o de trei ori şi merg în sferturile de finală.

Calificarea în sferturi ar fi insemnat nu doar intrarea între primele opt echipe ale lumii, ci şi participarea la turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Londra din 2012.