Saturday , April 20 2024

România a ratat încă un Mondial de fotbal. Victorie degeaba cu Liechtenstein

Echipa națională a României a ratat o nouă calificare la Campionatul Mondial de fotbal, chiar dacă a învins Liechtenstein în deplasare cu 2-0, în ultima etapă a preliminariilor pentru CM 2022 din Qatar.

Golurile au fost marcat de Dennis Man în minutul 8, iar în minutul 35 Nicușor Stanciu a ratat și un penalti, iar a doua reușită a fost bifată de Bancu, un șut fabulos sub bară în minutul 87.

A fost un meci în care microbiștii au stat cu ochii pe rezultatul partidei de la Skopje, acolo unde pentru o scurtă perioadă, în partea secundă, a existat speranța unui baraj.

Din păcate însă, Macedonia s-a impus cu scorul de 3-1 în fața Islandei și și-a asigurat locul 2 care va merge la baraj, un baraj unde și noi am fi putut avea acces, dacă am fi învins Islanda pe teren propriu joi seară, pe Ghencea.

România ratează și următorul Campionat Mondial de fotbal, încă unul așadar, ultima ediție cu noi la start fiind aceea din Franța în 1998.