România a învins Bosnia, scor 3-0, în prelimariile EURO 2012

Echipa naţională a făcut cea mai bună partidă din campania de calificare la EURO 2012. Elevii lui Răzvan Lucescu au învins Bosnia cu 3-0 după golul lui Mutu şi “dubla” lui Marica.

Primul meci al României fără “căpitanul” Chivu a fost unul dintre cele mai reuşite ale acestei generaţii. România a dominat întreg meciul, în prima repriză ratând foarte multe ocazii.

Scorul a fost deschis în minutul 37 de noul căpitan al României, Adi Mutu, din centrarea perfectă a lui Răzvan Raţ.

Doar de trei minute a avut nevoie fundaşul lui Şahtior să mai “fabrice” o centrare perfectă, de data aceasta pentru Marica, care a înscris din 7 metri cu un şut sec.

Ciprian Marica a realizat “dubla” în minutul 55 cu o scăriţă de efect peste portarul Hasagic.

În urma acestui rezultat, România a urcat pe locul doi al Grupei D, cu 8 puncte, în 6 partide si speranţele pentru barajul pentru EURO 2012 se reaprind.

Vezi desfăşurarea meciului:

Min 90+4: Penalty pentru România. Cristi Săpunaru ratează!

Min 85: Marica este înlocuit de Marius Alexe.

Min 83: Mutu este înlocuit de Surdu, Tamaş este noul căpitan al naţionalei

Min 80: Muslimovic este semnalizat în offside în careul lui Tătăruşanu

Min 75: Mare ocazie a Bosniei. Misimovic şutează din marginea careului mic, însă Tătăruşanu reuşeşte să pareze

Min 73: Săpunaru îl împiedică pe portarul advers să degajeze şi este avertizat

Min 72: Lovitură liberă din extremă dreapta a României. Centrarea lui Mutu ajunge la Tamaş a cărui lovitură de cap ajunge în braţele lui Hasagic

Min 68: Torje vede primul cartonaş galben al meciului.

Min 63: Boniacii epuizează schimbările: Stilic intră în locul lui Ibricic şi Muslimovic în locul vedetei Dzeko

Min 62: Prima schimbare pentru România: intră Tănase, iese Sânmărtean

Min 55: GOOOL ROMÂNIA!! Marica scapă singur cu portarul şi înscrie cu o scăriţă de efect, reuşind dubla!

Min 53: Incredibile ratări! Torje este lansat fenomenal pe contraatac singur cu portarul, însă şutează în portar. România recuperează imediat, Mutu pasează iar la Torje, dar nici de această dată dinamovistul nu poate trece mingea de Hasagic.

În celălalt meci al grupei, Belarus conduce cu 1-0 pe Franţa prin scorul marcat de Kalachev în minutul 20!! Malouda egaleaza scorul pentru Franta in celalalt meci al grupei. Romania are nevoie de o victorie a Frantei in acest meci.

Min 49: Jocul este oprit câteva momente deoarece suporterii bosniaci au aruncat cu scaune spre teren!

Min 48: Bosniacii au o ocazie mare. Dzeko încheie cu o lovitură de cap pe lângă poartă o fază lungă de atac a Bosniei.

Min 46: Ibisevic intră în locul lui Medjunjanin, accidentat.

Min 46: A început repriza a doua.

Min 45: Finalul primei reprize.

Min 43: Mare ocazie a bosniacilor. Ibricic reia cu capul din careu, dar trimite puţin alături.

Min 40: GOOOL ROMÂNIA! Raţ reuşeşte încă o centrare fenomenală, mingea ajunge la Marica, al cărui şut sec din 7 metri duce scorul la 2-0!

Min 37:  GOOOL ROMÂNIA! Mutu înscrie după o centrare perfectă a lui Raţ! Fundaşul lui Şahtior a pătruns în careu după o acţiune superbă, a centrat excelent cu dreptul, iar Mutu a pus latul din 5 metri.

Min 31: Ocazie imensă pentru România! Sânmărtean scapă singur în careu însă şutează direct în transversală deşi era singur cu portarul

Min 25: Atac poziţional al tricolorilor. Mingea ajunge în dreapta unde se accelerează, centrarea ajunge în careu, dar Sânmărtean sare inexplicabil peste balon. Mutu pasează apoi la Raţ, al cărui şut este blocat

Min 20: Bosniacii înscriu prin Misimovic, dar golul este anulat pentru ofsaid, după ce arbitrul de centru s-a consultat cu tuşierul. Reluările arată că decizia a fost corectă

Min 15: Cea mai mare ocazie pentru România. Raţ a centrat perfect în faţa porţii, însă Marica şi Mutu nu reuşesc să împingă mingea în poartă  din 3 metri!

Min 11: Mureşan trage puternic direct pe poartă, Hasagic reţine

Min 10: GOL nevalidat pentru România. Săpunaru aruncă lung de la margine, mingea ajunge la Mureşan care trimite cu capul în poartă, insa arbitrul fluierase înainte că aruncarea de la margine a fost greşită

Min 6: Lovitură liberă pentru România.  Raţ trimite mult peste poartă

Min 3: Primul corner pentru Bosnia, Raţ respinge fără probleme din careu

Meciul a avut câteva secunde de întârziere pentru că la Tribuna a doua era afişat un banner pe care scrie “Free Mladic”, lucru interzis de UEFA.

Min 1: A început meciul. Bosniacii au avut lovitura de start

Echipe de start:

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Papp, Tamaş, Raţ – G. Mureşan, G. Giurgiu – Torje, Sânmărtean, Mutu – Marica. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Bosnia: Hasagic – Mujdza, Spahic, Mravac, Lulic – Rahimic, Pjanic, Misimovic, Medunjanin – Dzeko, Ibisevic. Antrenor: Safet Susic.

Arbitri: Jonas Eriksson – Stefan Wittberg, Daniel Warnmark (toţi Suedia)