Saturday , June 22 2024

Roland Garros. Marii favoriți au ajuns în sferturile de finală, doar Medvedev și Rune eliminați

Atât pe tabloul masculin, cât și pe cel feminin, marii favoriți și-au respectat statutul și au ajuns în faza sferturilor de finală la al doilea Grand Slam al anului, așa că ne așteaptă meciuri tari până duminică. Excepțiile notabile sunt Daniil Medvedev, eliminat de Alex de Minaur în optimi, și Holger Rune, care însă a fost trimis acasă de mai titratul Zverev, care a câștigat de curând turneul de la Roma.

Tabloul masculin – Sferturi de finală

Novak Djokovic (1) – Casper Ruud (7)

Alexander Zverev (4) – Alex De Minaur (11)

Stefanos Tsitsipas (9) – Carlos Alcaraz (3)

Grigor Dimitrov – Jannik Sinner (2).

Novak Djokovic a trecut printr-un meci extrem de complicat luni seara, cu Francisco Cerundolo, meci care a durat aproape 5 ore, 5 seturi și la capătul căruia a revenit incredibil, calificându-se în sferturile de finală de la Roland Garros. Asta după ce în turul anterior a  mai jucat peste 4 ore cu italianul Lorenzo Musetti, meci încheiat la 3.00 dimineața. La conferința de presă de la finalul partidei, a venit însă destul de îngrijorat, explicând că a luat în calcul să se retragă și că acum speră să nu aibă leziuni grave la genunchiul cu probleme.

În urmă cu câteva săptămâni au apărut dureri la genunchiul drept, dar până acum nu au existat probleme majore. Sincer, cred că am intrat foarte bine în meci, am jucat bine primul set și jumătate din al doilea, apoi a început durerea.
Am chemat un kinetoterapeut și am cerut o pauză medicală să mă ajute. Nu am vrut să fie schimburi lungi. Nu știam dacă pot continua sau nu. Am cerut mai multe medicamente după al treilea set, mi-au mai dat o doză, medicamentul a început să funcționeze în al patrulea set, iar al cincilea set l-am jucat fără durere.
Vom vedea ce se întâmplă, mâine mai fac un control și apoi voi putea spune mai multe. Vom vedea după examinările de mâine dacă voi putea să stau pe teren și să mai joc un meci”, a spus Nole.
Tabloul feminin – Sferturi de finală
Iga Swiatek vs. Marketa Vondrousova
Coco Gauff vs. Ons Jabeur
Jasmine Paolini vs Elena Rybakina
Mirra Andreeva vs Aryna Sabalenka

Grand Slamul de la Roland Garros are loc în perioada 26 mai – 9 iunie. Campionii en-titre de la Paris sunt Iga Swiatek și Novak Djokovic.

Franța și Olanda au remizat fără goluri și trimit prematur Polonia acasă

Franța și Olanda au terminat la egalitate, 0-0, vineri, în runda a doua a meciurilor …