Roland Garros: Djokovici l-a demolat pe Nadal si avanseaza in semifinale. Ibericul cade pe pozitia a 10-a

djokovici-nadal

Hegemonia lui Rafael Nadal la Roland Garros a luat sfarsit! Numarul unu mondial Novak Djokovici l-a invins, miecuri, pe iberic in sferturile de finala, dupa un meci castigat clar cu scorul 7-5, 6-3, 6-1.

Sarbul a inceput ca din tun aceasta partida si a facut rapid 4-0, insa Nadal, in singurele momente in care si-a aratat valoarea din anii precedenti, a revenit superb si a egalat la patru. Cu un break facut pe final, Djokovici a luat insa primul set cu 7-5.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, insa tot timpul se putea observa cum Djokovici este la controlul partidei. Un break i-a fost suficient sarbului pentru a face 2-0 la seturi.

Nadal a cazut complet dupa ce a cedat si setul secund, iar pe al treilea l-a pierdut cu 1-6, in putin peste jumatate de ora.

Dupa aceasta infrangere, Rafael Nadal, multiplul campion din anii precedenti, va cobori cel putin pe locul 10 in clasamentul ATP.

In schimb, Djokovici are sansa sa castige singurul trofeu de Grand Slam ce-i lipseste din palmares.