Real Madrid castiga dramatic Supercupa Europei

real-sevilla

Real Madrid a castigat Supercupa Europei dupa ce a invins FC Sevilla, scor 3-2, intr-un meci disputat la Trondheim (Norvegia).

“Galacticii” au revenit superb si au reusit sa castige trofeul cu doua goluri pe final.

Fara Ronaldo, Benzema, Bale sau James in primul 11, Real Madrid a inceput mai bine si a reusit sa deschida scorul in minutul 21.

Asensio, pustiul promovat de Costel Galca la Espanyol, a prins un sut de zile mari din afara careului si a trimis mingea direct in vinclu.

Sevilla a prins insa curaj dupa primirea golului si a pus stapanire pe joc. Golul egalizator a venit firesc inainte de pauza, dupa ce Vazquez a sutat imparabil din centrul careului.

Andaluzii au continuat sa evolueze cu tupeu si dupa pauza, iar in minutul 72 au trecut in avantaj, dintr-un penalti transformat de ucraineanul Konoplyanka.

Real nu a cedat insa, iar Sergio Ramos a trimis meciul in prelungiri la ultima faza a jocului, cu o lovitura de cap.

Tot pe final de joc, mai exact in minutul 119, Carvajal a facut cursa carierei si a adus victoria galacticilor in Supercupa.

Sevilla a ratat astfel sansa de a obtine a doua Supercupa a Europei din istorie, dupa cea castigata in 2006, in fata Barcelonei.

Andaluzii se pregatesc acum de confruntarile cu FC Barcelona din Supercupa Spaniei, programate pe 14 si 18 august.

Bucovina Rădăuți rămâne neînvinsă în play-off-ul Ligii a III-a

În etapa a IV-a, echipa antrenată de Ovidiu Murariu a remizat, scor 0-0, pe terenul …