Răzvan Raţ a fost inclus în echipa etapei a VI-a a grupelor Ligii Campionilor

Fundaşul formaţiei Şahtior Doneţk, Răzvan Raţ, care a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă în meciul cu Sporting Braga, scor 2-0, a fost inclus în echipa etapei a VI-a, ultima a fazei grupelor Ligii Campionilor, informează site-ul oficial al UEFA.

“Raţ a fost eroul neaşteptat al echipei din Doneţk în victoria cu Braga, care a adus o calificare istorică pentru ucraineni. Românul a deschis scorul şi a dat pasa decisivă la reuşita lui Luiz Adriano”, a scris sursa citată.

Echipa etapei a VI-a, ultima a fazei grupelor Ligii Campionilor, este următoarea:

Vicente Guaita (FC Valencia) – Sebastian Prodl (Werder Bremen), Toby Alderweireld (Ajax Amsterdam), Benedikt Howedes (Schalke 04), Răzvan Raţ (Şahtior Doneţk) – Franck Ribery (Bayern Munchen), William Kvist (FC Copenhaga), Christian Eriksen (Ajax Amsterdam), Eran Zahavi (Hapoel Tel-Aviv) – Karim Benzema (Real Madrid), Jermain Defoe (Tottenham Hotspur).

Echipa Şahtior Doneţk a obţinut calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor de pe primul loc al grupei H după victoria cu scorul de 2-0, înregistrată, pe propriul teren, în faţa formaţiei Sporting Braga.

Fundaşul Răzvan Raţ a deschis scorul în minutul 78, iar apoi i-a pasat decisiv lui Luiz Adriano, autorul golului doi, din minutul 84.