Rapid –Steaua,0-0 în derbiul etapei a XIV-a

Echipele Rapid Bucureşti şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate, luni, scor 0-0, în derbiul etapei a XIV-a a Ligii I, disputat pe stadionul “Giuleşti – Valentin Stănescu”.

Rapid: 33. Bornescu – 81. Candido, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 15. C. Lazăr (10. Herea ’46), 8. N. Grigore – 14. Roman, 30. Spadacio, 11. S. Frunză (7. Cesinha ’80) – 99. Cassio (21. Sburlea ’63). Antrenor Marius Şumudică.

Steaua: 12. Tătăruşanu – 18. Martinovici, 6. Gardoş, 23. Geraldo, 14. Latovlevici – 26. Bicfalvi – 7. Szekely (9. Kapetanos ’43), 21. Ricardo, 10. Tănase (5. Brandan ’67) – 28. B. Stancu, 24. Surdu. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Cartonaşe galbene: N. Grigore ’25, Candido ’34, Bozovici ’61 / Ricardo ’15, Kapetanos ’90+2.

Arbitri: Cristian Balaj – Ionel Popa, Iulian Radu – Dragoş Istrate.

Observatori: Mihai Dorobanţu, Claudiu Popa.

Supervizor: Adalbert Kassai.

La meci au asistat aproximativ 13.000 de spectatori. Printre aceştia nu s-au numărat şi suporterii Stelei, care au decis să nu primească biletele care le-au fost puse la dispoziţie de FC Rapid. În sectorul de tribună rezervat suporterilor echipei oaspete, s-au aflat 400 de suporteri rapidişti.

Înainte de începerea partidei, pe stadionul “Giuleşti – Valentin Stănescu” a fost omagiat poetul Adrian Păunescu, decedat săptămâna trecută. Spectatorii au cântat imnul echipei Rapid, iar pe tabelă a fost prezentată o fotografie a poetului decedat, însoţită de o poezie a acestuia despre Rapid şi de mesajul “La adio 1943 – 2010”. În timpul minutului de reculegere care a precedat meciul, fanii rapidişti au afişat un banner cu mesajul: “Acum spre altă lume, când porţile ţi se deschid, rămâne pe vecie un imn pentru Rapid”.

La debutul partidei, galeria Rapidului a avut o coregrafie specială, cu un banner pe care era desenat un vultur. Coregrafia a mai inclus şi făclii, petarde, artificii şi confeti.

În minutul 2, arbitrul Cristian Balaj a oprit meciul pentru 20 de secunde după ce unul dintre artificii a fost aruncat în teren din tribuna a doua.

CSU Suceava este finalistă în Campionatul Național pentru tineret

CSU Suceava s-a calificat în finala Campionatului Național de handbal masculin pentru tineret, după ce …