Thursday , March 28 2024

PSG, calificati pentru prima oara in finala Ligii Campionilor

PSG s-a calificat în finala Ligii Campionilor după ce a învins formația germană Leipzig, scor 3-0, într-un meci disputat la Lisabona.

Pentru PSG este prima calificare în istorie într-o finală de Liga Campionilor. Parizienii scriu așadar o filă de istorie pentru clubul lor și iată că după atâtea cheltuieli, care au însumat pe transferuri în ultimii ani 1,3 miliarde de euro, incluzând aici cel mai mare transfer din lume, 222 de milioane pentru Neymar de la Barcelona, și-au văzut visul cu ochii și pot juca o finală de Ligă.

Formația lui Tuchel a dominat meciul de la început până la final și nu a avut nicio problemă în a obține calificarea în ultimul act.

Scorul a fost deschis în minutul 13 de Marquinhos, același brazilian care a marcat și in meciul precedent cu Atalanta.

PSG a continuat să domine, iar Di Maria a făcut 2-0 cu trei minute înainte de pauză, după o deviere cu călcâiul a lui Neymar.

Apoi, la 10 minute după pauză, PSG s-a dus la 3-0, prin Bernat, care a punctat cu o lovitură de cap.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Lyon și Bayern Munchen, miercuri de la 22:00.

Finala e programată pe 23 august, de la ora 22:00.

LPS Suceava se menține pe podium în Liga Elitelor U14

LPS Suceava a rămas pe podium în Liga Elitelor U14, după ce a câștigat derbyul …