Saturday , May 8 2021

Programul optimilor si clasamentul golgheterilor la CM 2014

messi

Faza grupelor CUPEI MONDIALE de FOTBAL se încheie pe 26 iunie, cu partidele Coreea de Sud – Belgia şi Algeria – Rusia. Faza eliminatorie a CUPEI MONDIALE 2014 începe pe 28 iunie, iar marea finală se va disputa pe 13 iulie.

Clasamentul golgheterilor

Patru goluri: Neymar (Brazilia), Lionel Messi (Argentina)

Trei goluri: Thomas Mueller (Germania), Robin van Persie (Olanda), Arjen Robben (Olanda), Karim Bezema (Franța), Enner Valencia (Ecuador), James Rodríguez (Columbia), Xherdan Shaqiri (Elveția)

Două goluri: Tim Cahill (Australia), Mario Mandzukic (Croația), Luis Suarez (Uruguay), Andre Ayew (Ghana), Clint Dempsey (SUA), Memphis Depay (Olanda), Ivan Perisic (Croația), Wilfried Bony (Cote d’Ivoire), Gervinho (Cote d’Ivoire), Jackson Martinez (Columbia), Ahmed Musa (Nigeria)

Un gol: Oscar (Brazilia), Fred (Brazilia), Fernandinho (Brazilia), Oribe Peralta (Mexic), Rafael Marquez (Mexic), Andres Guardado (Mexic), Javier Hernandez (Mexic), Xabi Alonso (Spania), David Villa (Spania), Fernando Torres (Spania), Juan Mata (Spania), Stefan De Vrij (Olanda), Leroy Fer (Olanda), Alexis Sanchez (Chile), Jorge Valdivia (Chile), Jean Beausejour (Chile), Eduardo Vargas (Chile), Charles Aranguiz (Chile), Pablo Armero (Columbia), Teófilo Gutiérrez (Columbia), Juan Quintero (Columbia), Juan Cuadrado (Columbia), Edinson Cavani (Uruguay), Diego Godin (Uruguay), Joel Campbell (Costa Rica), Oscar Duarte (Costa Rica), Marcos Urena (Costa Rica), Bryan Ruiz (Costa Rica), Claudio Marchisio (Italia), Mario Balotelli (Italia), Daniel Sturridge (Anglia), Wayne Rooney (Anglia), Keisuke Honda (Japonia), Shinji Okazaki (Japonia), Admir Mehmedi (Elveția), Haris Seferovic (Elveția), Blerim Dzemaili (Elveția), Granit Xhaka (Elveția), Vedad Ibisevic (Bosnia-Herțegovina), Edin Dzeko (Bosnia-Herțegovina), Miralem Pjanic (Bosnia-Herțegovina), Avdija Vrsajevic (Bosnia-Herțegovina), Mats Hummels (Germania), Mario Goetze (Germania), Miroslav Klose (Germania), John Brooks (SUA), Jermaine Jones (SUA), Sofiane Feghouli (Algeria), Marouane Fellaini (Belgia), Dries Mertens (Belgia), Divock Origi (Belgia), Lee Keun-ho (Coreea de Sud), Aleksandr Kerjakov (Rusia), Mile Jedinak (Australia), Ivica Olic (Croația), Olivier Giroud (Franța), Blaise Matuidi (Franța), Mathieu Valbuena (Franța), Moussa Sissoko (Franța), Carlo Costly (Honduras), Asamoah Gyan (Ghana), Peter Odemwingie (Nigeria), Islam Slimani (Algeria), Rafik Halliche (Algeria), Abdelmoumene Djabou (Algeria), Yacine Brahimi (Algeria), Son Heung-min (Coreea de Sud), Koo Ja-cheol (Coreea de Sud), Nani (Portugalia), Silvestre Varela (Portugalia), Joel Matip (Camerun), Andreas Samaris (Grecia), Georgios Samaras (Grecia), Reza Ghoochannejhad (Iran), Marcos Rojo (Argentina), potrivit Agerpres.
Clasamentul golgheterilor. Autogoluri: Marcelo (Brazilia), pentru Croația; Noel Valladares (Honduras), pentru Franța; Sead Kolasinac (Bosnia), pentru Argentina

PROGRAMUL OPTIMILOR DE FINALĂ

Sâmbătă 28 iunie:

19,00: BRAZILIA (locul 1 Grupa A) – CHILE (locul 2 Grupa B), la Belo Horizonte (meciul 49)

23,00: COLUMBIA (locul 1 Grupa C) – URUGUAY (locul 2 Grupa D), la Rio de Janeiro (meciul 50)
Duminică 29 iunie:

19,00: OLANDA (locul 1 Grupa B) – MEXIC (locul 2 Grupa A), la Fortaleza (meciul 51)

23,00: COSTA RICA (locul 1 Grupa D) – GRECIA (locul 2 Grupa C), la Recife (meciul 52)
Luni 30 iunie:

19,00: FRANŢA (locul 1 Grupa E) – NIGERIA (locul 2 Grupa F), la Brasilia (meciul 53)

23,00: locul 1 Grupa G – locul 2 Grupa H, la Porto Alegre (meciul 54)
Marţi 1 iulie:

19,00: ARGENTINA (locul 1 Grupa F) – ELVEŢIA (locul 2 Grupa E), la Sao Paulo (meciul 55)

23,00: locul 1 Grupa H – locul 2 Grupa G, la Salvador (meciul 56)

 

 

Vezi si

Simona Halep l-a adus din nou ca antrenor pe Daniel Dobre

Imediat dupa ce a “oficializat” despartirea de Artemon Apostu-Efremov, Simona Halep a anuntat cooptarea unui …