Saturday , April 20 2024

Premieră: Radu Albot, primul tenismen din Republica Moldova care câştigă un titlu ATP

Radu Albot, locul 82 ATP, a devenit primul tenismen din Republica Moldova care câştigă un titlu ATP, după ce s-a impus la turneul de 250 de puncte de la Delray Beach.

În vârstă de 29 de ani, Albot l-a învins pe britanicul Daniel Evans, locul 148 ATP, venit din calificări, scor 3-6, 6-3, 7-6(7).

Anterior, Albot a jucat două semifinale în carieră, la Metz, în septembrie trecut, şi la Montpellier, luna aceasta.

Albot a câştigat 2,1 milioane de dolari în carieră şi pentru titlul de la Delray Beach va primi un premiu de 97.490 de dolari.