Tuesday , April 23 2024

Premiera la Soci: Dominique Gisin şi Tina Maze, campioane olimpice la coborâre. Au fost inregistrate cu acelasi timp

tina maze

Sportiva elveţiană Dominique Gisin şi slovena Tina Maze au câştigat medalia de aur la proba de coborâre din concursul de schi alpin de la Jocurile Olimpice de la Soci, reuşind o premieră în istoria acestui sport.

Gisin şi Maze au înregistrat acelaşi timp, 1:41.57, locul trei revenind Larei Gut (Elveţia), cu 1:41.67.

Tina Maze, 29 de ani, a reuşit să câştige titlul olimpic pentru prima oară în carieră, ea având deja două medalii de argint.

Dominique Gisin, 28 de ani, este prima elveţiancă medaliată cu aur la coborâre după Michaëla Figini la Jocurile de la Sarajevo în 1984.

Novak Djokovic a fost ales Sportivul Anului 2023 la gala Premiilor Laureus. Lista câștigătorilor

Tenismanul sârb Novak Djokovic, liderul clasamentului ATP, a fost ales sportivul anului în cadrul celei …