Portugalia invinge Polonia la penalty-uri si se califica in semifinalele EURO 2016. Ronaldo, doar o umbra

portugalia-polonia

Portugalia s-a calificat in semifinalele EURO 2016 dupa ce a invins Polonia la loviturile de departajare.

Scorul pe durata timpului regulamentar a fost 1-1, iar la penalyiuri scorul a fost 5-3 in favoarea lusitanilor.

Polonezii au inceput ca din tun aceasta partida si dupa doar doua minute aveau deja 1-0 la capatul unei actiuni excelente.

Robert Lewandowski a spart gheata la turneul final si a inscris cu un sut din 10 metri, dupa o centrare ideala din partea stanga.

Polonezii au facut insa un pas in spate, iar Portugalia a lovit la prima actiune mai periculoasa.

In minutul 34, noul star al fotbalului lusitan, Renato Sanches, a sutat puternic din afara careului si a adus egalarea.

In partea secunda ritmul a fost ceva mai scazut, cu Portugalia putin mai periculoasa pe finalul meciului.

Cristiano Ronaldo a ratat insa o sansa uriasa in minutul 86, cand a dat pe langa minge desi era singur cu portarul.

Meciul a ajuns in prelungiri, insa din nou Ronaldo a iesit la rampa in mod negativ, dand din nou pe langa minge intr-o situatie periculoasa, in minutul 92.

Prelungirile au fost insa anoste, iar soarta meciului s-a decis la loviturile de departajare.

Blaszczykowski a fost aparat de Rui Patricio, iar Quaresma a transformat penaltiul decisiv.

In semifinale, Portugalia va intalni castigatoarea meciului Tara Galilor – Belgia, programat vineri de la ora 22:00.