Ponor aur, Iordache argint la Europenele de gimnastica

Cătălina Ponor a reuşit să ia medalia de aur în proba de bârnă la Europenele de la Bruxelles. Larisa Iordache s-a clasat a doua.

Medalie după medalie pentru gimnastele române la Campionatele Europene de la Bruxelles. După ce Sandra Izbaşa a luat aurul la sărituri, Cătălina Ponor a luat aurul la bârnă. Pe locul doi s-a clasat Larisa Iordache, care a deţinut prima poziţie până la execuţia lui Ponor.

Larisa Iordache a deschis finala, fiind notată cu 15.133, cu care a ocupat locul doi. Cătălina Ponor, intens aplaudată de public, a intrat ultima în finală, exerciţiul ei fiind notat cu 15.200, performanţă care i-a adus medalia de aur.

Pe podium s-a mai aflat Hannah Whelan (14.333).