Tuesday , April 23 2024

Petrolul Ploieşti a fost eliminată din Liga Europa. 1-2 in retur, cu Dinamo Zagreb

LPF2014 - PETROLUL PLOIESTI - RAPID BUCURESTI

Formaţia Petrolul Ploieşti a fost învinsă, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), de echipa Dinamo Zagreb, în manşa secundă a play-off-ului Ligii Europa, gruparea croată calificându-se în grupele competiţiei cu scorul general 5-2.

În tur, la Ploieşti, Dinamo Zagreb s-a impus cu 3-1.

La Zagreb, Cop a deschis scorul, în minutul 22, cu un şut de la aproximativ 14 metri, după o pasă de la Machado.

Albin a egalat, în minutul 59, cu un şut din careu la care mingea a lovit iniţial bara.

Antolici a stabilit scorul final, în minutul 90+6.

Dinamo Zagreb: Eduardo – Ivo Pinto, Simunovici, Simunici, Pivarici – Brozovici, Ademi (Corici ’90), Antolici – Paulo Machado (Vukojevici ’64), Cop, Wilson Eduardo (Soudani ’71). Antrenor: Zoran Mamici.

Petrolul Ploieşti: Cobrea – Alcenat, Hoban, Gerson, Satli – De Lucas (Nkoyi ’74), Mustivar (Marinescu ’79) – Teixeira, Albin, Mutu (Nepomuceno ’67) – Tamuz. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: Simunovici ’76, Brozovici ’87, Antolici ’90 / De Lucas ’36

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Croaţia, cu Ivan Kruzliak la centru, ajutat la cele două linii de Tomas Somolani şi Tomas Mokos. Arbitru de rezervă a fost Peter Kralovici.

Patru arbitri români vor oficia la EURO 2024, în frunte cu Istvan Kovacs

Patru arbitri români, în frunte cu Istvan Kovacs, vor oficia la Campionatul European de fotbal …