Friday , April 19 2024

Oltchim, pe locul 3 după patru etape în Liga Campionilor

Handbalistele de la Krim Ljubljana au învins duminică, pe teren propriu, formaţia FTC Budapesta, scor 31-25, succesul propulsând slovenele pe primul loc al grupei principale 2, din Liga Campionilor, în timp ce echipa Oltchim Râmnicu Vâlcea a ajuns pe locul trei.

Oltchim a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia rusă Zvezda Zvenigorod, cu 26-23, şi acumulase 4 puncte, la fel ca şi Krim, înaintea partidei de duminică a slovenelor cu FTC.

Krim a învins însă formaţia ungară, cu 31-25, şi a devenit liderul grupei 2, după patru etape. FTC are şi ea 6 puncte, Oltchim 4, iar Zvezda este ieşită din cursa pentru semifinale, cu 0 puncte.

În primele trei partide din grupă, Oltchim a cedat în faţa unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, şi a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28, iar pe Zvezda a învins-o, cu 29-25.

Oltchim mai are de jucat meciurile cu FTC, în deplasare (9 martie) şi cu Krim, pe teren propriu (17 martie).

Primele două clasate în fiecare grupă vor obţine calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

În sezonul trecut, Oltchim a fost eliminată în semifinale, de Gyor ETO, formaţia care a pierdut ulterior trofeul, în faţa celor de la Buducnost.

Obiectivul echipei Oltchim în actuala stagiune este câştigarea Ligii Campionilor.