Olanda a învins Mexic, scor 2-1, şi s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale

olanda

Reprezentativa Olandei, vicecampioană mondial en-titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, cu scorul de 2-1 (0-0), selecţionata Mexicului, într-un meci disputat la Fortaleza în optimile competiţiei.

Pentru Olanda au marcat Sneijder ’88 şi Huntelaar ’90+4 (penalti), iar pentru Mexic a înscris Giovani dos Santos, în minutul 48.

Olanda: Cillessen – Verhaegh (Depay ’56), De Vrij, Vlaar, Blind – Kuyt, De Jong (Martins Indi ‘9) – Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Huntelaar ’76), Robben. Selecţioner: Louis van Gaal

Mexic: Ochoa – Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes ’46), Layun – Herrera, Salcido, Guardado – Peralta (Hernandez ’75), Dos Santos (Aquino ’61). Selecţioner: Miguel Herrera

Cartonaşe galbene: Aguilar ’69, Marquez ’90+2, Guardado ’90+3

Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) – Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) – Carlos Vera (Ecuador).

La acest meci a avut loc prima pauza de hidratare oficială, în minutul 30, iar a doua pauză în minutul 75.

În sferturile de finală, Olanda va întâlni învingătoarea din meciul dintre Costa Rica şi Grecia.