Nico Rosberg a câştigat Marele Premiu al Braziliei, Lewis Hamilton a fost al doilea

rosberg-hamilton

Pilotul german al echipei Mercedes, Nico Rosberg, a câştigat, duminică, la Interlagos, Marele Premiu al Braziliei, penultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, el fiind urmat de coechipierul său, britanicul Lewis Hamilton, şi de brazilianul Felipe Massa, de la Williams.

Britanicul Jenson Button de la McLaren-Mercedes şi germanul Sebastian Vettel de la Red Bull s-au situat pe locurile 4, respectiv 5, înaintea spaniolului Fernando Alonso de la Ferrari, care a trecut linia de sosire al şaselea.

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine finlandezul Kimi Raikkonen, germanul Nico Hulkenberg de la Force India, danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes) şi finlandezul Valtteri Bottas de la Williams.

Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) a abandonat în turul 41/71.

Doar 18 piloţi au particiat şi la MP al Braziliei, după ce echipele Marussia şi Caterham au declarat forfait, din cauza problemelor financiare.

Ultima etapă a ediţiei 2014 a CM de Formula 1 va avea loc la 23 noiembrie, pe circuitul de la Abu Dhabi. La această cursă piloţii vor acumula dublul numărului obişnuit de puncte pentru un Grand Prix.