Friday , March 29 2024

Naţionala de fotbal a României, eliminată de la Jocurile Olimpice. Remiză albă cu Noua Zeelandă

Naționala de fotbal a României a ratat calificarea în sferturile de finală de la Jocurile Olimpice după remiza, scor 0-0, cu Noua Zeelandă, din ultimul meci al grupei B. “Tricolorii” aveau nevoie de un succes pentru a obține calificarea în sferturile de finală.

Florescu a lovit bara în minutul 11, însă apoi Noua Zeelandă a pus stăpânire pe joc și a avut o posesie de 63% în prima repriză.

În partea secundă, România a mai ratat ocazii prin Marius Marin și Rațiu.

Echipa noastră nu a reușit să pună presiune pe apărarea adversă și a fost eliminată, terminând grupa pe locul 3.

Coreea de Sud și Noua Zeelandă s-au calificat în sferturile de finală, ultima cu acelaşi punctaj ca România, dar cu golaveraj mai bun.