Monica Niculescu, victorie splendida la Doha in fata unui fost numar 1 WTA

monica niculescu

Monica Niculescu s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Doha dupa ce a obtinut o victorie splendida in fata unui fost numar 1 mondial.

Sportiva noastra s-a impus foarte greu, in trei seturi, cu scorul de 3-6, 6-4, 7-5, in fata Jelenei Jankovici,

Nu mai putin de doua ore si 46 de minute a durat partida dintre Niculescu si Jankovici.

Monica a inceput bine partida, insa pe parcursul primului set si-a pierdut concentrarea la serviciu si i-a permis adversarei sa revina si, in cele din urma, sa se impuna confortabil.

Actul secund l-a inceput la fel de bine romanca, insa de aceasta data a reusit sa fie mai constanta, avand castig de cauza si trimitand partida in “decisiv”.

Cel de-al treilea set a avut o desfasurare incredibila. Monica s-a distantat foarte repede (3-0, 4-1, 5-2), insa chiar cand parea gata sa “inchida” meciul, Jankovici a avut o revenire de exceptie, egaland la cinci.

Monica a reusit sa isi recapete prospetimea la timp si s-a impus cu scorul de 7-5.

In optimile de finala, pe sportiva noastra o asteapta un nou duel “tare”, ea urmand a da peste poloneza Agnieszka Radwanska.