Monica Niculescu se califica in turul doi la Wimbledon dupa o revenire superba

niculescu

Monica Niculescu s-a calificat in turul doi de la Wimbledon dupa ce a trecut de Monica Puig, scor 5-7, 6-3, 6-1, la capatul unui meci ce a durat aproximativ doua ore.

Monica a inceput bine, a avut primul set in mana, insa s-a pierdut pe final, iar adversara sa din Puerto Rico a reusit un break pe final ce s-a dovedit a fi decisiv.

Valoarea sportivei noastre si-a spus insa cuvantul incepand cu setul doi, intrucat Monica a dominat categoric partida.

Setul secund l-a luat in doar 36 de minute, iar decisivul s-a dovedit a fi o simpla formalitate.

Prin calificarea in turul doi, Monica Niculescu si-a egalat cea mai buna performanta la Wimbledon.

In turul doi, Monica o va intalni pe Jana Cepelova, invingatoarea Simonei Halep din primul tur.

Partida va avea loc joi, la o ora ce nu a fost inca stabilita de organizatori.