Tuesday , April 23 2024

Monica Niculescu se califica in sferturi la Guangzhou

niculescu

Monica Niculescu s-a calificat miercuri in sferturile de finala ale turneului WTA de la Guangzhou.

In turul al doilea al competitiei, romanca a trecut destul de lejer de suedeza Rebecca Peterson, scor 6-2, 6-3.

Niculescu, campioana anul trecut la Guangzhou, a trecut peste problemele de ordin fizic pe care le-a reclamat in primul meci din China si a avut o evolutie solida in fata unei sportive care a fost nevoita sa treaca de calificari pentru a ajunge pe tabloul principal.

Monica a inceput partida cu un break si a reusit sa se mentina in avantaj pe parcursul primului set pana la final.

Actul secund a fost ceva mai diferit, cele doua jucatoare pierzandu-si serviciul in primele patru game-uri. Niculescu a fost prima care a reusit sa isi faca serviciul, imediat dupa aceea suedeza acuzand probleme medicale.

Dupa time-out, Niculescu a castigat trei game-uri consecutive si a obtinut calificarea in sferturi.

Monica se va duela pentru un loc in semifinale cu invingatoarea partidei dintre Yanina Wickmayer si Monica Puig.

Atleții suceveni au urcat pe podium la semimaratonul “Constantina Diță”

Ciprian Costîn (CSŞ Rădăuți) a cucerit aurul la categoria U20 Patru atleți suceveni au urcat …